Денят на храбростта и празник на Българската армия бе отбелязан днес в Дупница
Денят на храбростта и празник на Българската армия бе отбелязан днес в Дупница. В двора на черквата „Покров Богородичен“ бе отслужена панихида в памет на загиналите дупничани във войните за освобождение, обединение и национална независимост на България. Венци и цветя бяха положени пред паметна плоча, на която са изписани имената на загиналите дупничани във войните през 1912-1918 година. Плочата е вградена на фасадната част на черквата.
Ген. лейтенант о.з. Иван Цеков припомни пред присъстващите, че идеята за паметната плоча е на дупничана – свещеник и герой, протойерей Димитър Шатровски , а тютюнотърговецът и общественик Крум Чапрашиков е осигурил средствата. През октомври 1929 г., при голяма тържественост, паметната плоча била открита и осветена.
В словото си ген. лейтенант о.з. Иван Цеков подчерта колко е важно историческата памет да се пази, да се съхранява такава, каквато е и да не се преиначава.
Преди панихидата бяха положени цветя пред паметните плочи на подп. Борис Змияров и ген. Георги Тодоров.
Ген. Тодоров е командир на Седма Рилска дивизия, която ще остане във военната история на България със славните си битки по превземането на Солун, при Булаир и Калиманци .
Подпоручик Борис Змияров е офицер, командир на 8-ма рота в 50 полк, от състава на Трета бригада, командвана от ген. Спас Георгиев, която е една от бригадите на Седма рилска дивизия, под ръководството на ген. Георги Тодоров.
Отбелязването на Деня на храбростта и празника на Българската армия бе съвместно Община Дупница, Архиерейското наместничество, Военно-патриотичните съюзи, НЧ „Ген. Георги Тодоров-2011” , Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Военен клуб- гр . Дупница.
Още от зората на християнството Свети Георги е почитан не само като покровител на скотовъдството, но и на войската, като образът на великомъченика се появява често по бойни знамена и военни отличия.