Бобов ДолДупницаКюстендилНачалоСапарева Баня

351 са регистрираните животновъдни обекти на територията на областта

На заседание в Областна администрация бяха отчетени резултатите от проверките на Междуведомствената комисия сформирана със заповед на Областния управител на Кюстендил, за да извърши проверки на животновъдни обекти на територията на областта.

От ОДБХ информираха, че броят на регистрираните животновъдни обекти на територията на област Кюстендил е 351, като по общини е: Бобов дол – 18; Бобошево – 14; Дупница – 49; Кочериново – 28; Кюстендил – 122; Невестино – 32; Рила – 23; Сапарева баня – 41 и Трекляно – 24. В периода до 15.02.2025 г. са извършени проверки на общо 18 броя животновъдни обекта, които са разположени в близост до републикански и общински пътища, както и такива, за които в предходни години са получавани сигнали, че животните са изоставяни без надзор. За установените нарушения са съставени Актове за установяване на администратвини нарушения, дадени са предписания, както и е прекратена регистрацията на два животновъдни обекта.

От страна на ОДМВР са предприети редица действия: съставени са предупредителни протоколи на собствениците на проверените животновъдни обекти – превантивна мярка с оглед недопускането на безконтролно движение на животни в близост до републиканската пътна мрежа и общинските пътища. Съставени са 18 броя протоколи, собствениците на всички проверени животновъдни обекти са били предупредени да не допускат безконтролно и безнадзорно движение на животни. Със заповед е утвърдена процедура за незабавно реагиране на полицейските служители при получен сигнал за безстопанствени животни на пътното платно, в която са регламентирани действията на оперативните дежурни и полицейските служители, изпратени на място, начинът и редът на взаимодействие с компетентните институции.

По време на проверките Комисията е установила, че е занижен контролът над животновъдните обекти от т.нар. „заден двор“, което е довело до отглеждането на животни над максимално допустимия брой. На следващо място: в не малка част от животновъдните обекти се отглеждат животни, от които се добиват суровини и храни. Търговията със суровини и храни от тези селскостопански животни не се контролира с аргумента, че в животновъдния обект не се осъществява търговска дейност. Този проблем следва да бъде преодолян чрез тясно взаимодействие на контролните органи на НАП с БАБХ.

Във връзка с отстраняването на животните от животновъдните обекти с отнето разрешително (закрити животновъдни обекти) се констатира нормативен вакуум, тъй като няма такава процедура. Собствениците на животни нямат задължението нито да продадат животните, след закриване на животновъдния обект, нито да ги предадат на общините или на друга институция. При проверките е установено, че в по-голямата част от общините на територията на областта няма назначена полска охрана и няма изградени обекти, в които безстопанствени животни да бъдат задържани. Като изключение и положителен пример в тази насока са общините, които към настоящия момент са създали животновъдни обекти, в които заловените безстопанствени животни могат да бъдат задържани. Това са общините Кюстендил, Дупница и Кочериново.

Констатирано бе несъответствие на общинските наредби с действащото законодателство. В тази връзка бе изготвено и изпратено писмо до всички кметове на общини и до председателите на общинските съвети от Кюстендилска област с указания за привеждане на общинските наредби с действащото законодателство – чл. 133 и чл. 139 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

ОДБХ ще изработи дигитална карта на областта с отбелязани всички регистрирани животновъдни обекти, която ще бъде предоставена на Областна администрация за контрол при извършването на последващи проверки.

От страна на Областно пътно управление ще бъде засилен контролът върху фирмите, осъществяващи дейност по поддържането на обезопасителните съоръжения на АМ „Струма“ и републиканската пътна мрежа. При неизпълнение на възложените им със сключените договори задължения, следва да бъдат предприети съответните санкции, съгласно клаузите на договорите.

ТД на НАП и ОДБХ ще извършват проверки на собствениците на животновъдни обекти за данъчните им задължения, произтичащи от дейността на животновъдния обект.

Областна дирекция „ЗЕМЕДЕЛИЕ“ незабавно трябва да предприеме всички допустими от нормативната уредба правни и фактически действия във връзка със стопанисването и управлението на държавната собственост. В срок до 30.04.2025 г. трябва да бъде представен доклад до Областния управител както за предприетите действия, така и за постигнатите резултати.

Междуведомствената комисия препоръча при последващи проверка в екипите да бъдат включвани и инспектори от Дирекция “Инспекция по труда.

Следва кметовете на общини и кметовете на кметства да упражняват в пълен обем дадените им от нормативната уредба правомощия, като започнат работа по установяването на нарушения от животновъди и собственици на животновъдни обекти и санкционирането им, съгласно действащото законодателство.

В общините, където няма назначена полска охрана, такава да бъде назначена в срок до 31.03.2025 г. В срок до 31.03.2025 г. в общините, в които няма изградени животновъдни обекти, в които да бъдат задържани безстопанствени животни, такива да бъдат изградени, а общините, които нямат възможност да го направят, да сключат съответните договори със съседни общини за съвместно ползване.

Най-голям ефект при незаконното отглеждане на животни е тяхното задържане и санкционирането на собствениците им.

Проверките на животновъдните обекти, включително и на такива, от т.нар. „заден двор“ да продължат с интензивност – най-малко два пъти месечно във всяка община. Инициатори на тези проверки да бъдат общините, а те от своя страна следва да докладват на Областния управител за резултатите.

Предложени са и редица промени в действащото законодателство.

Всички участници в заседанието на Междуведомствената комисия единодушно са подкрепили предложенията и направените изводи от проверките.

Докладът на Комисията ще бъде изпратен също до МЗХ.

абониране
Notify of
0 Comments
стари
най-нови most voted
Inline Feedbacks
View all comments