Дупница и спасяването на българските евреи: История на съпротива и човеколюбие
Спасяването на българските евреи е история за моралния избор на българите,които застават зад каузата да спасят своите съграждани от лагерите на смъртта. Един от градовете, които също са част от тази история, е Дупница, записала името си със златни букви. През 19-ти и началото на 20-ти век, Дупница е дом на малка, но динамична еврейска общност. Те основават синагога, търговски обекти и взимат активно участие в социалния живот на града. По това време еврейските семейства в Дупница, както и в други български градове, са търговци, занаятчии и земеделци. Техният принос е важен за развитието на местната икономика и култура. През 1930-те години, когато нацистка Германия започва да осъществява своите планове за Холокост, еврейската общност в България също е изправена пред заплахата от унищожение. Под натиск от Германия започва преследване на евреите на българска територия. Законът за защита на нацията, приет в България през 1941г. по образец на Нюрнбергските расови закони, сериозно орязва човешките правата на евреите.
През 1943 г. нацистите започват да изискват от българските власти да депортират евреите в концлагерите на Германия. Те предлагат организирането на депортация на около 50 000 евреи, които живеят в различни райони на България, включително в София, Пловдив, Варна и други градове. През март 1943 г. планът започва да се осъществява, но среща неочаквана съпротива. Тогава българският народ и важни фигури от българската общественост започват да се противопоставят на плановете за депортиране на евреите. Български граждани, включително местни политици, интелектуалци и духовници, взимат активно участие в защитата на еврейската общност. Не само хората на властта, но и обикновени граждани в Дупница решават да скрият еврейските семейства и да ги защитават от депортиране. Дупница, макар и малък град, става символ на съпротива и хуманизъм, които проявяват много българи, рискувайки живота си заради морални и човешки ценности.
Димитър Икономов, една от личностите със значим принос за спасяването на българските евреи, той дава началото на борбата за спасяването на българските евреи.Той е бил първият депутат, който научава за готвената депортация и уведомява незабавно за това Димитър Пешев, заместник-председател на 25-то Обикновено народно събрание.
Днес, 82 години по-късно, Дупница отбеляза годишнината от спасяването на българските евреи от Холокоста. Пред паметника на Димитър Икономов бяха поднесени венци и цветя.
По- късно бе открита фотодокументална изложба „История на дупнишката еврейска общност – вековно съвместно Съжителство“. Тя е представена във фоайето на Община Дупница и включва 10 банера с текстов, снимков и документален материал. Изложбата е дело на Историческия музей, с подкрепата на организацията „Шалом“.
Във връзка с Деня на спасяването на българските евреи и жертвите на Холокоста, ПГОСУ „Св. Иван Рилски“ представи и изложба на тема: „Нереализираните възможности“. Рисунките са подредени в малката зала на Общинската художествена галерия.
Изложбата е в памет на милиони деца, пострадали от Холокоста и отнетите им възможности за живот , мечти и реализация.
Вижте още от днешния 10 март в Дупница във видеото: